top of page

Na Krajských přeborech jednotlivců dospělých jsme byli velmi úspěšní.

Dne 20.1. 2018 se konaly v herně Pedagogu Krajské přebory jednotlivců dospělých. Vyrazili jsme na ně v nejsilnější sestavě. Kompletní áčko doplněné o Radima s Honzou a v kategorii žen Jana Michálková. Celkové výsledky předčily moje optimistické očekávání. Dovezli jsme si domů titul v deblu mužů a žen, druhé místo v kategorii mužů a třetí místo v kategorii žen!!! Vynikající úspěch, jsou to první tituly Krajských přeborníků v kategorii dospělých v historii našeho oddílu. Vezmu to ale popořadě.

V sobotu se sešla v herně Pedagogu jednoznačně největší konkurence za mnoho posledních let. Z první desítky žebříčku mužů chyběl pouze devátý Borovka z Vodňan! Vzhledem k tomu, že bylo přihlášeno 49 hráčů, hrálo se K.O. systémem na čtyři vítězné sady. I tento systém však na pouhých šesti stolech přinesl v určitých fázích turnaje velké komplikace. V prvním kole měli všichni hráči našeho áčka volný los, a tak šel na stoly pouze Radim s Honzou. Oba zahráli velmi dobře, Radim přehrál svého tradičního soupeře Arnošta Pražáka 4:1 a stejně tak vyhrál Honza nad Václavem Jehněm z VS Tábor. V dalším kole už je čekali těžší soupeři. Honza hrál s domácím druholigovým Martinem Fauskem a prohrál 1:4. Po prvním prohraném setu se ve druhém pustil do útoku a prosazoval se svojí rychlou hrou nad stolem a lehce zvládl druhý set. To bylo ale vše, na začátku třetího znervózněl a už se ke své hře nedostal. Radim dostal do druhého kola Filipa Kortuse, hrajícího v domácím prostředí, které zná také z druhé ligy. Pouze na začátku prvního setu bylo znát, že Radim hraje o tři soutěže níž. Opatrný začátek však vynahradil konec prvního setu, kdy Radim výborně pochytal pár tvrdých topspinů a rázem byl stav 10:10. V koncovce se na naši stranu přiklonilo i štěstí a první set byl doma. To bylo obrovské povzbuzení. Radim začal hrát nebojácně i směrem dopředu a vycházeli mu neskutečné míče. Dobrý servis, pestrý příjem, rychlý náraz a ostrý čop po topspinu byly zbraně se kterými si nevěděl domácí borec rady a překvapivě prohrál 0:4. Pro Radima velký úspěch. Rázem byl mezi šestnácti. Tam na něj ale čekala nasazená jednička Michal Vávra. V první sadě šlo o téměř vyrovnaný zápas s vyhranou koncovkou Michala. Ten si ale rychle zvykl a v dalších setech nedal Radimovi šanci, výsledek 0:4. Ve druhém kole se dostali ke slovu i všichni naši ostatní hráči. Míla Mádr porazil jasně mladého Beneše z Kaplice 4:0, Filip Korbel porazil Šťastného 4:0, Ondra Doležal dorostence Krejčího s přehledem 4:1 a Igor Smola Kvašnovského 4:2. Bylo to ale pouze jedno kolo pro zahřátí, dále už šlo mezi šestnácti do tuhého. Mílovy určil los a vývoj turnaje silného Šimka z Prachatic a v nervy drásajícím zápase Míla vyhrál 4:3, když téměř celý sedmý set dotahoval ztrátu soupeře. Filip, hrající ve velké pohodě si poměrně snadno poradil s nejlepším dorostencem kraje Slapničkou 4:0. Na vedlejším stole bojoval od prvního setu v krásném zápase Ondra s Mírou Bauerem z Prachatic. Ten hrál v sobotu s velkou chutí a velmi dobře. V tuto chvíli se jednoznačně projevil nedostatek místa u jednotlivých stolů v herně. Pořadatelé nasadili na sousední stoly první kola čtyřher mužů a Ondrův zápas se stal prakticky neregulérní. Přesto k němu oba hráči naštěstí přistoupili s nadhledem a oba v těchto podmínkách předvedli maximum. Šťastnější Bauer vyhrál 4:2, Ondra se ale neměl za co stydět. Poslední z áčka Igor hrál své utkání s obhájcem titulu Janem Duspivou. Pro Igora velmi těžký zápas, se soupeřem, který velmi dobře hraje na materiál a má velmi tvrdé a přesné údery. I když Honza několikrát udiveně kroutil hlavou, Igora porazil 4:1.

Následovali debly. Všechny naše debly měli v prvním kole volný los, takže šli většinou na rozehrané soupeře. Honza s Radimem dostali stejné soupeře jako v singlu, domácího druholigové Fauska s F. Kortuse. Ti nepřipustili žádné problémy a vyhráli hladce 3:0. Filip s Ondrou přehráli Novotného se Slapničkou 3:1 a Míla s Igorem porazili Krejčího se Zemanem 3:0. Pak už šlo do tuhého. Igor s Mílou měli za soupeře Kaštánka s Bauerem a vůbec se nedostali do hry. Prohráli jasně 3:0. Ondra s Filipem měli přece jen slabší soupeře a Fauska s Kortusem přehráli 3:1. V semifinále je čekala prachatická dvojice Zaumüller – Heinzl. Byl to těžký zápas, který naši hoši zvládli a vyhráli 3:2. Ve finále na ně čekala dvojice Kaštánek- Bauer. K výborně hrajícímu Filipovi se přidal i Ondra a tvrdým forhendovým útokem získával jeden bod za druhým a znamenalo to finálové vítězství 3:1. Filip povzbuzený vítězstvím v deblu si v následujícím čtvrtfinále velmi snadno poradil s nejlepším Jihočechem ve druhé lize Pavlem Kortusem ml., kterého porazil 4:0. Na vedlejším stole sváděl mezi tím marný boj s Vávrou Míla Mádr. Během utkání se nedokázal vypořádat s bezchybnou hrou Michala a za celé čtyři sety na něj nenašel vhodnou zbraň. Výsledek jednoznačný 0:4. Další dva čtvrtfinálové zápasy zvládli favorité Duspiva a Zaumüller.

No, a tak k semifinálovým zápasům nastupoval Filip s Duspivou a Vávra se Zaumüllerem. V tuto chvíli se hrál na obou stolech v Jižních Čechách dlouho neviděný stolní tenis. Filip pokračoval ve výborném výkonu a snadno vedl 2:0, Duspiva věděl, že pokud má mít šanci musí třetí set vyhrát. Dal do toho vše a podařilo se mu jej v koncovce zvládnout. Čtvrtý set se ale opět stal snadnou kořistí Filipa a ve stejném duchu probíhal i set pátý. Bohužel pouze do stavu 10:6. Za tohoto stavu měl Filip své první čtyři mečboly. Duspiva začal hrát na samé hranici rizika a najednou mu vše vycházelo. Set otočil i přes pět Filipových mečbolů a snížil na 2:3. Šestý set byl kopií předchozího. Filip vedl v koncovce 10:8, Duspiva otočil na 10:11, ale pak už jej Filip do vedení nepustil. V pořadí devátý mečbol se mu podařilo proměnit a znatelně si oddechl. Byl ve finále! Podobné drama probíhalo i na vedlejším stole. Vávra prohrával 0:2 a 1:6 a přesto dokázal zápas otočit a vyhrát. Na Filipovi bylo vidět, že fandí spíše Milanovi Z., ale Vávra vyhrál 4:2 a soupeř pro finále byl jasný. Michal vstoupil do finále lépe, první set vyhrál jasně 11:6, pak převzal otěže utkání do rukou Filip a pestrou útočnou hrou začal více bodovat a získal vedení 3:1 na sety. Myslím si, že v té chvíli ve vítězství Vávry věřil snad jen on sám. Bohužel jako již mnohokrát potvrdil, jaký je to hráč. Najednou přestal kazit, začal více útočit a Filip najednou nemohl uhrát bod. Zkoušel všechno možné, ale Michal byl jak zeď, od které se vše bezchybně odráželo zpátky na stůl. Najednou byl stav 3:3 a přes slibné vedení 2:0 v sedmé sadě pokračoval bezchybný Michalův výkon. Michal vyhrál poslední set 11:7 a stal se počtrnácté krajským přeborníkem. Chápal jsem zklamání Filipa po finále, s odstupem si ale určitě uvědomil, jak výborný sehrál turnaj!!

V kategorii žen se hrál skupinový systém a Jana Michálkové vyhrála svou čtyřčlennou skupinu se ztrátou pouze jednoho setu. Zejména vítězství nad zkušenou Jarkou Tenglovou 3:0 bylo velkým překvapením turnaje a nejvíce z něj byla překvapená asi samotná Jana. Tuto soupeřku ještě nikdy neporazila. Jako vítězka skupiny postoupila do Finálové skupiny, kde jí za soupeřky byli Procházková z Vyššího Brodu a Fišerová z Lhenic. Jana bojovala doslova o každý míč, a i přes velké úsilí se jí nepodařilo vyhrát ani jeden ze zápasů a skončila třetí. Procházkové, která celý turnaj vyhrála podlehla 1:4 a Fišerové 2:4. To už ale měla v kapse vítězství z deblu. Společně s Jarkou Tenglovou dokázali ve finále porazit favorizovaná děvčata z Vyššího Brodu Procházková-Levaiová 3:1 a Jana byla rozhodně dominantní hráčkou finále. Je to při jejím mládí pro ni velké povzbuzení a úspěch.

Chtěl bych touto cestou poděkovat všem našim hráčům za skvělou representaci oddílu a do zbytku sezony jim popřát hodně úspěchů!!!