top of page

Igor Smola vybojoval světový bronz

Od 16.1 – 21.1.2023 probíhal v hlavním městě Ománu Mascatu světový šampionát veteránů. Díky covidu byl zrušen světový šampionát, který se měl konat v roce 2020 v Bordó. Stolní tenisté se v této věkové kategorii setkali tedy až témě 4,5 roku po šampionátu v Las Vegas. Pravidelně se MS i ME účastní i hráči našeho oddílu. Tentokrát jsem jeli ze Studené dva, Igor Smola a já. Naši minivýpravu doplňoval Vláďa Janda a Tomáš Bača Hájek. Vše zorganizoval a připravil jako vždy Igor. A jako vždy skvěle. Odlétali jsem v pátek 13.1. z Prahy a vrátili se 22.1. v neděli večer. Během té doby jsme neměli ani sebemenší problém. Vše fungovalo jak mělo. Začali jsem hrát v pondělí. Igor v kategorii MS60, já pak v MS 55. Igor proletěl skupinou jako vždy, tedy bez ztráty setu:

Já jsem nějaké sety sice poztrácel, ale také to šlo celkem hladce:

Láďa Janda jako vždy bojoval jako lev, ale na postup to nestačilo:

Tomáš Hájek se po menším stresu po ztrátě a znovunalezení telefonu skupinou nakonec prokousal:

Pondělí bylo tedy úspěšné a to samé se podařilo v úterý při deblech. V šedesátce to šlo hladce:

V pětapadesátce to tak snadné nebylo a podařilo se nám postoupit až na lepší poměr setů:

Ve středu jsem si celkem odpočinuli, vykoupali se v Indickém oceánu a šli jsme brzy spát. Ve čtvrtek se hrálo o hodně. Igor byl nasazená čtyřka a na první pohled nebyl v jeho čtvrtině pavouka žádný těžký soupeř. Byli tam ale tam ale asi čtyři Indové a Ti můžou být nebezpeční. Začněme ale od útěchy. Láďa Janda tam sehrál dva dobré vyrovnané zápasy, ten druhý bohužel prohrál:

Mě se v hlavní soutěži také moc nedařilo, přes slušný výkon jsem prohrál s Korejcem:

Tomáš Hájek jedno kolo přežil, ale dál už to také nešlo:

Všichni jsme ale ten den byli v hale hlavně kvůli Igorovi. Chtěli jsme aby byl v absolutní pohodě a povedl se mu úspěšně útok na medaili. První kolo šlo hladce, pak však přišel zádrhel v utkání 2. kola, snadné vedení dva nula a pak za stavu 6:4 pro Igora špatný verdikt mladé rozhodčí, která pod tlakem Inda započítala 6:5, namísto 7:4. V tu chvíli se zápas otočil. Ind najednou začal bodovat a Igorovi se nedařilo. Za deset minut to bylo 2:2 na sety a byl tady problém. Igor se ale ze všeho oklepal a v pátém setu to bylo na otočce 5:0, pak 7:1 a nakonec 11:4 a vytoužený postup. Jedno se v tomto utkání potvrdilo, utkání může rozhodnout jeden otočený bod a potvrdili jsme si, že od Indů nemůžete nikdy čekat far play chování.

V dalším kole čekal další Ind, utkání mělo začínat v 14,00 hod. Igor byl na stole a soupeř nikde. Igor komunikoval s příjemnou mladou rozhodčí a nechal ji zavolat vrchního rozhodčího. Ten nastavil stopky a měřil se zbývající čas do kontumačního vítězství. Patnáct vteřin před kontumací Ind přišel. Igor zřejmě pod vlivem příjemně schválených chvil s mladou rozhodčí prohrál první set, ale pak utkání jasně ovládl. Výhra 3:1 a postup mezi osm nejlepších. KINASHI, Hirokazu (JPN) byl urputný soupeř, který svým nebezpečným servisem a pestrou hrou prošel až mezi osm nejlepších. Igor byl ale tvrdší, rychlejší, jistější no prostě lepší! Vyhrál 3:0 (4,6,13). Mírná komplikace přišla asi s nervozitou v koncovce posledního setu, protože toto vítězství znamenalo postup do semifinále mezi čtyři nejlepší. Od roku 2004 nevynechal Igor žádný světový či evropský šampionát a všichni jsme si v tu chvíli vzpomněli na Lumíra Ruzhu, když nám v roce 2008 v Rio de Janeiro povídal, že medaile se musí vyjezdit. A Igor první v tuto chvíli měl. Ve čtvrtek jsme se večer dobře najedli, a dali si na medaili dvě točená pivka a šli brzy spát. Druhý den se nám ale moc nedařilo. Igor s Tomášem byli sice nasazené dvojky a tak měli v prvním kole volno. Možná i kvůli tomu nestačili ve druhém kole na sehrané a rozehrané Indy. Prohrály 1:3 (-7,-3,9,-7). Mě s Láďou se dařilo podobně. Určitě jsme sehráli nejlepší zápas na šampionátu, přesto jsme ale i my podlehli Indům 1:3 (-12,6,-9,-15).

V sobotu čekalo Igora semifinále. Jeho soupeřem byl WANG, Yan Sheng, Číňan s německým občanstvím. Byl nad Igorovi síly. Vyhrál 3:0 (2,2,9). Je znát, že Wang sehraje za sezonu spoustu těžkých zápasů. Na Igorovi se podepsala určitě i mírně nervozita. Na začátku zápasu to zkusil útočně, ale Wang všechno pochytal a přísně trestal sebemenší chybu. Chyby začal dělat až ve třetím setu, když začal hrát Igor spíše obraně. Teprve pak přišli první Wangovi chyby. Bohužel jich ale nebylo tolik, aby to stačilo alespoň na zisk jednoho setu. Tak třeba příště. V červnu nás čeká ME v Norsku. Tak třeba to Igorovi znovu cinkne.